• Rosemary's Baby

    Rosemary's Baby

    ★★★★½

    i can see why ari aster said this was an influence for hereditary. kinda wish i saw this before his movie tbh but still an incredible slow burn


    paimon > satan

  • Inside Out

    Inside Out

    ★★★★½

    ofc i didn't like this in middle school one of my islands was tarantino movies

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    pretty sure this is eighth rewatch but does that mean imma stop? hell no i’m watching this shit till i die. also this is one of the most progressive movies of the 21st century

  • The Revenant

    The Revenant

    ★★★★★

    an absolute triumph, i like to think those sweeping aerial shots of quiet, harmonic nature  shown right after such brutal, horrific scenes were meant to be a case as to why humans have no reason to live on earth. are so grossly  discordant with the planet and make zero contribution that we’re parasites. so caught up with our egos and greed fueled lives that we never stop to think about this beautiful place we live in and to give back to it like almost every other animal. if so, i’m definitely stealing that shit.

  • Kajillionaire

    Kajillionaire

    ★★★★½

    eraserhead is a weird movie, kajillionare is just a really great movie

  • The Conjuring 2

    The Conjuring 2

    ★★★½

    decent
    crooked man cgi was a HUGE misstep i can’t imagine james wan willingly wanted that to happen

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★½

    pls philip lemme live deliciously

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★★

    a24 movies lowkey be copying each other but i’m here for it

  • Autumn Sonata

    Autumn Sonata

    ★★★★★

    i never know how to talk about Bergman's films since they're so unlike anything else. complaints I would have about other films are positives in his. all i can say is this story left me broken at 3 am unable to sleep. oh, and I love Ari Aster for realizing my love of family drama movies.

  • Over the Hedge

    Over the Hedge

    ★★★★

    i’m disgusted by letterboxd for giving this a 2.9 shame on all of you

  • Election

    Election

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    love the way it fucks with your expectations, almost every character OTHER than the jock is a douche

  • Lake Mungo

    Lake Mungo

    ★★★½

    who knew zoom ins could be so unsettling