Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Legend

Legend

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★½
Edit this entry  
27
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Made

Made

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
Read the review Edit this entry  
14
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Club

The Club

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★
Edit this entry  
06
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
No

No

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bernie

Bernie

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
Read the review Edit this entry  
29
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry