• Save Ralph

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • Mank

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Coven

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Tenet

  • Da 5 Bloods

    ★★★

  • My Octopus Teacher

  • The Hunt

    ★★½

  • Mulan

  • Onward

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

  • Cats

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Bombshell

  • Little Women

    ★★★★

  • Queen & Slim

    ★★½

  • Harriet

    ★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • The Sleepwalkers

    ★★

  • The Two Popes

    ★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★

  • Aladdin

    ★★

  • Dumbo

    ★★

  • The Vast of Night

    ★★★½

  • Monos

    ★★★½

  • Serenity

  • The Night Comes for Us

    ★★★½

  • High Life

    ★★★★½

  • mid90s

  • Greta

  • At Eternity's Gate

    ★★★★

  • Free Solo

  • Roma

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Climax

    ★★★★

  • For the Hungry Boy

  • Thunder Road

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Damsel

    ★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Leave No Trace

    ★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★

  • All the Money in the World

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

  • The Wife

    ★★

  • Roman J. Israel, Esq.

    ★★

  • Molly's Game

    ★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • The Beguiled

  • The Florida Project

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • Okja

    ★★★½

  • It Comes at Night

    ★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★½

  • Song to Song

  • T2 Trainspotting

    ★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★½

  • Allied

    ★★½

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    ★★½

  • Free Fire

    ★★

  • The Neon Demon

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens