Sort by

Sebastian has logged 329 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
29
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
27
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Edit this entry  
25
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Rififi

Rififi

1955
×
Edit this entry  
22
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★
Edit this entry  
21
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★½
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★
Edit this entry  
08
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
01
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
17
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry