Sort by

beatrice has logged 310 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Robots

Robots

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

2016
×
★½
Edit this entry  
09
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
21-87

21-87

1963
×
★★★
Edit this entry  
09
Geometry

Geometry

1987
×
★★★
Edit this entry  
09
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cinderella

Cinderella

1899
×
★★★
Edit this entry  
09
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nest

The Nest

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paddle to the Sea

Paddle to the Sea

1966
×
★★★
Edit this entry  
07
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mansfield Park

Mansfield Park

1999
×
★★½
Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry