seanoconnz has logged 63 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thank God It's Friday

Thank God It's Friday

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Kid for Two Farthings

A Kid for Two Farthings

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cracked Up: The Darrell Hammond Story

Cracked Up: The Darrell Hammond Story

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
The Trip to Greece

The Trip to Greece

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cooley High

Cooley High

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
The Lords of Flatbush

The Lords of Flatbush

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
French Connection II

French Connection II

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
That Guy Dick Miller

That Guy Dick Miller

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Winter Kills

Winter Kills

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spaceship Earth

Spaceship Earth

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hero

Hero

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Natalie Wood: What Remains Behind

Natalie Wood: What Remains Behind

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Am Divine

I Am Divine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trolls

Trolls

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry