Sort by

SeanMW has logged 83 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cigarette Burns

Cigarette Burns

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pro-Life

Pro-Life

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spookies

Spookies

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Remembering 'Rosemary's Baby'

Remembering 'Rosemary's Baby'

2012
×
Edit this entry  
27
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Roses

Black Roses

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
Ewoks: The Battle for Endor

Ewoks: The Battle for Endor

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
UHF

UHF

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bug

Bug

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Falls

Mulholland Falls

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hot Spot

The Hot Spot

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ewok Adventure

The Ewok Adventure

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Dark Water

Dark Water

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Mary

American Mary

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bones

Bones

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blood & Flesh: The Reel Life & Ghastly Death of Al Adamson

Blood & Flesh: The Reel Life & Ghastly Death of Al Adamson

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dentist

The Dentist

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gotti

Gotti

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shocker

Shocker

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deadly Blessing

Deadly Blessing

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry