Sort by

sean_chavel has logged 45 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★½
Read the review Edit this entry