Sean has logged 306 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pulse

Pulse

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Entourage

Entourage

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Safe House

Safe House

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
A Fistful of Fingers

A Fistful of Fingers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Antisocial

Antisocial

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Slammin' Salmon

The Slammin' Salmon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Girl

Sweet Girl

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry