Sort by

Michele has logged 168 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Monochrome Head

Monochrome Head

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghost

Ghost

1984
×
Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★
Edit this entry  
17
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★
Edit this entry  
04
My Cat Lucy

My Cat Lucy

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Exterior Night

Exterior Night

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Nostalgia

Nostalgia

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
The White Stripes - Under Blackpool Lights

The White Stripes - Under Blackpool Lights

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
Toto, Peppino, and the Hussy

Toto, Peppino, and the Hussy

1956
×
Edit this entry  
29
Joe Kidd

Joe Kidd

1972
×
★★½
Edit this entry  
26
Paradox: A Rusty Lake Film

Paradox: A Rusty Lake Film

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tatami Time Machine Blues

The Tatami Time Machine Blues

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Rings of Power Global Fan Screening

The Lord of the Rings: The Rings of Power Global Fan Screening

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Shin Ultraman

Shin Ultraman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Moshari

Moshari

2022
×
Edit this entry  
13
Seniors 3000

Seniors 3000

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fishwife

Fishwife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Huldra

Huldra

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Zoon

Zoon

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Good Morning

Good Morning

2007
×
Edit this entry  
11
Songs for a Fox

Songs for a Fox

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Came from Outer Space

It Came from Outer Space

1953
×
★★★
Edit this entry  
10
Hot Rod

Hot Rod

2022
×
Edit this entry  
08
Yo-chan's Follies

Yo-chan's Follies

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Tra Le Righe

Tra Le Righe

2022
×
Edit this entry  
29
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Outrage

Outrage

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Free Ride

A Free Ride

1915
×
Read the review Edit this entry  
16
Dario

Dario

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sepolcri

Sepolcri

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Come tu mi vedi

Come tu mi vedi

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Rings of Power Global Fan Screening

The Lord of the Rings: The Rings of Power Global Fan Screening

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Copenhagen Cowboy

Copenhagen Cowboy

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nuclear

Nuclear

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Blonde

Blonde

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Goliath

Goliath

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dreamin’ Wild

Dreamin’ Wild

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Days of Mankind

The Last Days of Mankind

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Dead for a Dollar

Dead for a Dollar

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
The Son

The Son

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry