Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
SeaBear

SeaBear

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for SeaBear
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • SeaBear’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Polar Express

    The Polar Express 2004

    ★★★½ Watched by SeaBear 13 Jan 2022

    nostalgia is keeping this at a 3.5

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★ Watched by SeaBear 28 Dec 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    probably would’ve enjoyed it more if i knew everyone in it lmaoo

    have a few things that annoyed me..

    first of all why didn’t the one magic guy think he wouldn’t want ANYONE to remember who he is like huh?? why did they not talk out the terms before starting a spell that powerful??? then gets mad at peter cause he wanted to change it yeah yeah ok

    he definitely should’ve just zapped those nasty people back to their universe…

  • Encanto

    Encanto 2021

    ★★★½ Watched by SeaBear 26 Dec 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    SPOILERS!!!

    why did she not get powers at the end?? plot was also quite boring it was just “the house needs fixing, she watches the visions, they quickly rebuild the house, and then put the doorknob on”. also the guy’s been hiding in the walls this whole time and nobody saw him?? now how-


    cute movie tho!

  • Good Luck Charlie, It's Christmas!

    Good Luck Charlie, It's Christmas! 2011

    ★★★★★ Watched by SeaBear 25 Dec 2021

    iconic actually

  • The Greatest Showman

    The Greatest Showman 2017

    ★★★ Watched by SeaBear 23 Dec 2021

    kept getting bored :/

  • Knives Out

    Knives Out 2019

    ★★★★★ Watched by SeaBear 23 Apr 2021

    This was such a good movie it will probably be top 3 if not my favorite of the year...

  • Captain Marvel

    Captain Marvel 2019

    ★★★★ Watched by SeaBear 07 Mar 2021

    Goose was 10/10 the rest was pretty good 👨‍💻

  • Captain America: The First Avenger

    Captain America: The First Avenger 2011

    ★★★★ Watched by SeaBear 28 Feb 2021

    pretty good

  • Space Sweepers

    Space Sweepers 2021

    ★★★★½ Watched by SeaBear 13 Feb 2021

    was veryy good I highly recommend watching this.

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You 2018

    ★★★½ Watched by SeaBear 12 Feb 2021

    it was pretty good!

  • Parasite

    Parasite 2019

    ★★★★★ Watched by SeaBear 11 Feb 2021

    my favorite movie that i’ve reviewed this year. can see why everyone was confused when I said I hadn’t seen it lmao

  • Train to Busan

    Train to Busan 2016

    ★★★★★ Watched by SeaBear 09 Feb 2021

    this was VERY good and I loved the ending

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro