sea950 has logged 42 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lonesome Dove

Lonesome Dove

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hobson's Choice

Hobson's Choice

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Challenger: The Final Flight

Challenger: The Final Flight

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
They Drive by Night

They Drive by Night

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Belushi

Belushi

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rutles: All You Need Is Cash

The Rutles: All You Need Is Cash

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lost Honor of Katharina Blum

The Lost Honor of Katharina Blum

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Man From Laramie

The Man From Laramie

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blonde Crazy

Blonde Crazy

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Traffic

Traffic

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jubal

Jubal

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
David Bowie: The Last Five Years

David Bowie: The Last Five Years

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Staircase

The Staircase

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry