sea950 has logged 536 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midnight

Midnight

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fat City

Fat City

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Across the Pacific

Across the Pacific

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
For the Love of Spock

For the Love of Spock

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Manhunt: The Inside Story of the Hunt for Bin Laden

Manhunt: The Inside Story of the Hunt for Bin Laden

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Heaven's Gate: The Cult of Cults

Heaven's Gate: The Cult of Cults

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Way Out West

Way Out West

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Looming Tower

The Looming Tower

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Escape from East Berlin

Escape from East Berlin

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Standing in the Shadows of Motown

Standing in the Shadows of Motown

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Patton

Patton

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sideways

Sideways

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sinatra: All or Nothing at All

Sinatra: All or Nothing at All

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Golf Specialist

The Golf Specialist

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
McMillion$

McMillion$

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
537 Votes

537 Votes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
One Survivor Remembers

One Survivor Remembers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jim: The James Foley Story

Jim: The James Foley Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Monty Python: Almost the Truth (The Lawyer's Cut)

Monty Python: Almost the Truth (The Lawyer's Cut)

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry