mariana has logged 54 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blue Lagoon: The Awakening

Blue Lagoon: The Awakening

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blue Lagoon

The Blue Lagoon

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Dick

Good Dick

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Whatever It Takes

Whatever It Takes

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry