• Despicable Me 3

    Despicable Me 3

    ★½

    i don't even like this trilogy but this is the worst one.

  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift

    The Fast and the Furious: Tokyo Drift

    lucas black looks too old to be in high school.

  • Tooth Fairy

    Tooth Fairy

    ★★

    the peak of cinema

  • The Simpsons Movie

    The Simpsons Movie

    ★★★½

    the ( kinda ) perfect movie to watch with your family at 11:00 p.m.

  • Leap Year

    Leap Year

    ★★★

    yes, this is kinda bad but we have amy adams and matthew goode in here, isn't that enough?

  • Nobody Knows I'm Here

    Nobody Knows I'm Here

    ★★½

    apparently my classmate was going to appear in a scene as an extra but they cut the scene from the movie

  • The Princess Bride

    The Princess Bride

    ★★★★★

    "this is true love, do you think this happens every day?"

    that's how i feel about this beautiful film

  • Kill Your Darlings

    Kill Your Darlings

    ★★½

    for the only thing i knew david cross was alvin and the chipmunks (2007)

  • Machuca

    Machuca

    ★★★★

    "los culpables siempre somos los mismos"

    this film is about latin america, not just chile.
    we see destruction, pain, differences between people because of their social classes, political views, and thoughts. we also see somewhat happiness in a horrible place, but we know it won't last.
    they, mostly the irresponsible adults, took the innocence of children. pedro and gonzalo saw when a soldier shot their friend, Silvana, which may be the worst thing a child could see and live.

  • My Friend Dahmer

    My Friend Dahmer

    ★★

    the first movie i watched this month. the month of the independence of my country, i was thinking just to watch 'chilean movies' but here i am watching an american film about an american serial killer.

    i'm just going to say what's on my mind: they, i think, try to make jeffrey dahmer kinda, like, a quirky and misunderstood guy. maybe that's how he was but i don't know. i feel as if they are trying to justify what he did?

  • Death Race

    Death Race

    ★★½

    my father made me watch it, it's his fault.

  • Le Samouraï

    Le Samouraï

    ★★★★½

    did i watch this to see alain delon being handsome and mysterious for 105 minutes? yes, and i loved it
    could i say something that would make someone watch this? probably not, since i don't find myself able to do it but watch it. this movie is fantastic.
    did i enjoy this movie as if my life depended on it, as if it helped me survive my monotonous life with something i'm not used to seeing? yes, this movie did that and more
    does this review make any sense? i don't think so