Sort by

frances has logged 329 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
We Are Family

We Are Family

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stepmom

Stepmom

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
If I Can’t Have Love, I Want Power

If I Can’t Have Love, I Want Power

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
If I Can’t Have Love, I Want Power

If I Can’t Have Love, I Want Power

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Am Heath Ledger

I Am Heath Ledger

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chak De! India

Chak De! India

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry