Sort by

Michael has logged 117 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Road House

Road House

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Liz & Dick

Liz & Dick

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fletch

Fletch

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Island in the Sky

Island in the Sky

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sun Valley Serenade

Sun Valley Serenade

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Orchestra Wives

Orchestra Wives

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Expendables

The Expendables

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry