Sort by

Jerry has logged 288 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Introduction

Introduction

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
American Girl

American Girl

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ahed's Knee

Ahed's Knee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mi iubita, mon amour

Mi iubita, mon amour

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
21
France

France

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Swimmer

The Swimmer

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Riverside Mukolitta

Riverside Mukolitta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry