Sort by

ScreeningNotes has logged 41 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Main Hoon Na

Main Hoon Na

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wings

Wings

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Red Road

Red Road

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trafic

Trafic

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vera Cruz

Vera Cruz

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cowboy

Cowboy

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blood on the Moon

Blood on the Moon

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Walking Hills

The Walking Hills

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Station West

Station West

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Man with the Gun

Man with the Gun

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Violent Men

The Violent Men

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lust for Gold

Lust for Gold

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hannie Caulder

Hannie Caulder

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Warpath

Warpath

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Django Kill... If You Live, Shoot!

Django Kill... If You Live, Shoot!

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry