Sort by

ScreeningNotes has logged 408 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Spy

My Spy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Justice League Dark

Justice League Dark

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ava

Ava

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue

Rogue

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Walks on High Heels

Death Walks on High Heels

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Strip Nude for Your Killer

Strip Nude for Your Killer

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Suspicious Death of a Minor

The Suspicious Death of a Minor

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Case of the Scorpion's Tail

The Case of the Scorpion's Tail

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Death Laid an Egg

Death Laid an Egg

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eye in the Labyrinth

Eye in the Labyrinth

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry