ScreeningNotes has logged 60 entries for films during March 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Invasion of the Pod People

Invasion of the Pod People

2007
×
Read the review Edit this entry  
31
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spies Like Us

Spies Like Us

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Divergent

Divergent

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Battle of Los Angeles

Battle of Los Angeles

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
I Am Omega

I Am Omega

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Veronica Mars

Veronica Mars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kafka

Kafka

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek: Insurrection

Star Trek: Insurrection

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
AE: Apocalypse Earth

AE: Apocalypse Earth

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Transmorphers

Transmorphers

2007
×
Read the review Edit this entry  
09
Android Cop

Android Cop

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The American

The American

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry