Sort by

Scrambled has logged 222 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Get Crazy

Get Crazy

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mighty Peking Man

The Mighty Peking Man

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Jinkx & DeLa Holiday Special

The Jinkx & DeLa Holiday Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Believe in Santa Claus

I Believe in Santa Claus

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Men

Men

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zyzak Is King

Zyzak Is King

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Adult Swim Yule Log

Adult Swim Yule Log

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deathcember

Deathcember

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kazuo Umezu's Horror Theater: Present

Kazuo Umezu's Horror Theater: Present

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
AD/BC: A Rock Opera

AD/BC: A Rock Opera

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Oscar

Oscar

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Cosmic Christmas

A Cosmic Christmas

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Boxer from Shantung

The Boxer from Shantung

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Warning to the Curious

A Warning to the Curious

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Devil Dog: The Hound of Hell

Devil Dog: The Hound of Hell

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wormwood Star

The Wormwood Star

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Screams of a Winter Night

Screams of a Winter Night

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Doom Asylum

Doom Asylum

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Oklahoma Woman

The Oklahoma Woman

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Web of Death

The Web of Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
UHF

UHF

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kenny & Company

Kenny & Company

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rocktober Blood

Rocktober Blood

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dungeon of Harrow

The Dungeon of Harrow

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry