Sort by

Scrambled has logged 322 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hellbenders

The Hellbenders

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Legend of the 7 Golden Vampires

The Legend of the 7 Golden Vampires

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fire and Ice

Fire and Ice

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Angel-A

Angel-A

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Vengeful Beauty

The Vengeful Beauty

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kung Fu Jungle

Kung Fu Jungle

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Horror Castle

Horror Castle

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Flying Guillotine II

Flying Guillotine II

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Black Belly of the Tarantula

The Black Belly of the Tarantula

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Graveyard Shift

Graveyard Shift

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Deadly Silver Spear

The Deadly Silver Spear

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
How Awful About Allan

How Awful About Allan

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wind in the Willows

The Wind in the Willows

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Heroin Busters

The Heroin Busters

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Death Spa

Death Spa

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fatal Flying Guillotines

The Fatal Flying Guillotines

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Candles

Black Candles

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Voodoo Man

Voodoo Man

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Slugs

Slugs

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Doctor and the Devils

The Doctor and the Devils

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Flying Guillotine

The Flying Guillotine

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sinbad of the Seven Seas

Sinbad of the Seven Seas

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Four Assassins

The Four Assassins

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blood Brothers

Blood Brothers

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Year of the Yahoo!

The Year of the Yahoo!

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Extraordinary Tales

Extraordinary Tales

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Harpies

The Harpies

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Touch of Death

Touch of Death

1988
×
★½
Read the review Edit this entry