• Memoria

    Memoria

    ★★★½

    Setting the mood for a very slow and hypnotic experience, there's much more to feel than think.

    The scenes are incredibly shot, giving you time to look at every detail. Having watched this at a night screening, I won't deny that I felt drowsy.
    There's a much needed effort to sit through the film's entirety, but it does feel satisfying in the end.

    It's a science fiction film that feels less like one. Also, Tilda Swinton does what she does best. This is truly best experienced at a Dolby Atmos theater. It's the sound mixing and design that takes the cake.

  • Our Sunhi

    Our Sunhi

    ★★★

    A return to one's alma mater uncovers the desires of three men.

    Sunhi (Jung Yu-mi), a recent film graduate, returns to her alma mater to get a recommendation letter from her professorChoi Donghyun (Kim Sang-joong), to apply a post-graduate course in the US. There, she encounters her ex-boyfriend and fellow filmmaker Kim Munsu and film course senior Jaehak (Jung Jae-young).

    Through these three men, they share their experiences with affection towards Sunhi. Even with the title, there's this collective ownership…

  • Nobody's Daughter Haewon

    Nobody's Daughter Haewon

    ★★★★

    Surprise to see a Jane Birkin cameo in a Hong Sang-soo film.

    A few days in the life of young film student and aspiring actress Haewon (Jung Eun-chae), the film presents the narrative of her crossing paths with a past love affair with film director and professor Lee Seong-joon (Lee Sun-kyun).

    It feels like a journey of contemplation, rummaging through the regrets and mistakes, and trying to come into terms with the past. Haewon and her past love with her…

  • The Day He Arrives

    The Day He Arrives

    ★★★★

    Conversations over alcohol and food.

    In the realm of Hong Sang-soo's more simpler films, this follows a Sungjoon, a filmmaker and film professor, who's on a three-day visit to Seoul to meet his senior film critic.

    The conversations feel enigmatic despite its subtlety. Sungjoon has conversations with the people he meet, mostly introduced by Youngho, his senior. They always go back to the same place over and over, feeling like a repetition, symbolizing how they can be connected through this particular place.

  • Oki's Movie

    Oki's Movie

    ★★★★½

    "We don't appreciate films for their themes. We're just taught that way."

    Divided into four chapters, the narrative featuring a love triangle between a middle-aged professor, a former student/budding filmmaker, and a female film undergrad. The film craftly mimics its different layers of perspectives with its characters' real lives in the story.

    These narratives feel connected going back and forth through different times. It's something you wouldn't really think too much about. But it does come full circle, despite its non-linear tendencies.

  • Hahaha

    Hahaha

    ★★★★

    Miss drinking and telling stories with friends in real life.

    Two friends share their stories with their respective trips to Tongyeong, South Gyeongsang Province. Little do they know that their stories intertwine and happened at the same time.

    Once again, the leads are part of the film industry. One's a film director and the other's a film critic. But the film doesn't truly focus on their careers, but rather their personal endeavours towards meeting the women they fall for.

    It's a feel good comedy between two friends reminiscing. It's quite interesting how we don't really seem together, only through black-and-white images as they narrate their stories.

  • Like You Know It All

    Like You Know It All

    ★★★½

    "I've seen your films. They're just like you. You put your own life story in them!"

    The film follows Goo Kyeong-naman (Kim Tae-woo), an arthouse filmmaker, who struggles to make a box office hit, but still praised by critics. He is invited to be a juror for a film festival. Then, he meets his former mentor, now married to the woman who Goo had fallen in love with.

    Hong Sang-soo lays it all out with how honest and transparent he…

  • Night and Day

    Night and Day

    ★★★★

    From Korea to Paris.

    Kim Seong-nam (Kim Young-ho), a painter, escapes an arrest for smoking marijuana and travels to Paris. Leaving his wife in Korea, he stumbles upon his ex-girlfriend and to a community of Korean artists in the area.

    Hong Sang-soo's longest film to date is a rollercoaster of emotions. We see Seong-nam go through a myriad of encounters with people who he had only met for a short period of time. He's an "other" in Paris but he…

  • Woman on the Beach

    Woman on the Beach

    ★★★½

    A trip to a seaside resort to finish a script becomes a state of seduction.

    A film director and screenwriter Jung-rae (Kim Seung-woo) captures the hearts of two women. Tangled in this complicated affair, he finds inspiration to write. Ultimately, his manipulative and toxic nature becomes the driving force of the film's high moments. And yet, the film still feels like a simple journey of seclusion and finding inspiration.

  • Tale of Cinema

    Tale of Cinema

    ★★★½

    Hong Sang-soo's film-within-a-film.

    The love for cinema is incorporated through the narrative featuring an unnsuccessful filmmaker parallelling his life from the film he'd recently seen. He encounters the actress from the film and tries to replicate the instances and moments with the character she played.

    As film imitates life, there's this reality that not everything we see on film truly happens in our life.

  • Woman Is the Future of Man

    Woman Is the Future of Man

    ★★★½

    “The future of men is women."

    Two friends; Lee Mun-ho (Yoo Ji-tae), a university art teacher, and Kim Hyeon-gon (Kim Tae-woo), a film school graduate, reminisce their past with a woman Park Seon-hwa (Sung Hyun-ah), who they both had different relationships with.

    It features some elements from Hong's other film Virgin Stripped Bare By Her Bachelors, with the discussion and deconstruction of love and relationships. But this time around, it's a more honest and direct portrayal of how women are perceived in the lives of men.

  • Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

    Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

    ★★★½

    In pursuit of love, sex, and nothing more.

    This erotic comedy features a local TV station scriptwriter Soo-jung (Lee Eun-ju) having two men fall in love with her at the same time; Jae-hoon (Jeong Bo-seok), an art gallery owner, and Young-soo (Moon Seong-geun), her boss and filmmaker.

    The film once again shows two halves that extend the perspectives of our characters. While not as strong as his second film, The Power of Kangwon Province, this black-and-white picture shows signs of…