Sort by

Scotty has logged 110 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dark Blue

Dark Blue

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mistake

Mistake

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Edit this entry  
05
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
02
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
City of Ghosts

City of Ghosts

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★★★
Edit this entry  
18
Lumière and Company

Lumière and Company

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
On the Roofs

On the Roofs

1897
×
★★★
Edit this entry  
17
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1897
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
★★
Edit this entry  
17
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★½
Edit this entry  
17
The Vanishing Lady

The Vanishing Lady

1896
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Terrible Night

A Terrible Night

1896
×
★★★
Edit this entry  
17
Post No Bills

Post No Bills

1896
×
★★★★
Edit this entry  
17
Arrival of a Train at Vincennes Station

Arrival of a Train at Vincennes Station

1896
×
★★½
Edit this entry  
17
Playing Cards

Playing Cards

1896
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
16
With a Little Patience

With a Little Patience

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Edit this entry  
15
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★
Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Serpico

Serpico

1973
×
★★
Edit this entry  
06
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry