Sort by

sawyer has logged 348 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Edit this entry  
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★
Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
25
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
Edit this entry  
24
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Edit this entry  
10
Below Her Mouth

Below Her Mouth

2016
×
★★
Edit this entry  
10
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Veronica

Veronica

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
1922

1922

2017
×
★½
Edit this entry  
09
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★½
Edit this entry  
08
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Double

The Double

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Stronger

Stronger

2017
×
Edit this entry  
07
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
It

It

2017
×
★★
Edit this entry  
27
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★
Edit this entry  
17
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Firefly

The Firefly

2013
×
★★½
Edit this entry  
03
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★
Edit this entry  
02
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★½
Edit this entry  
26
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry