Sort by

jade has logged 280 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Crush

The Crush

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Elvira Madigan

Elvira Madigan

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mirrored Mind

Mirrored Mind

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Haru

Haru

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
16
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
15
The Last 10 Years

The Last 10 Years

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ask Me Anything

Ask Me Anything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Totally Killer

Totally Killer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
11
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aloha Scooby-Doo!

Aloha Scooby-Doo!

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scooby-Doo! and the Cyber Chase

Scooby-Doo! and the Cyber Chase

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dread

Dread

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
06
Furry Nights

Furry Nights

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love Is My Profession

Love Is My Profession

1958
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
Edit this entry  
03
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
03
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Saw X

Saw X

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Viral

Viral

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Vacancy

Vacancy

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ma

Ma

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★½
Edit this entry