John has logged 429 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Bordello of Blood

Bordello of Blood

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★½
Edit this entry  
21
The Watcher

The Watcher

2000
×
★½
Edit this entry  
21
Valentine

Valentine

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Cursed

Cursed

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Planet

Red Planet

2000
×
★★★
Edit this entry  
20
Species

Species

1995
×
★★★
Edit this entry  
19
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★
Edit this entry  
18
Angel

Angel

1984
×
★★★
Edit this entry  
17
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Silent Madness

Silent Madness

1984
×
★★★
Edit this entry  
16
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
13
That Pärt Feeling

That Pärt Feeling

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Big Fix

The Big Fix

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fletch Lives

Fletch Lives

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Fletch

Fletch

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Competition

The Competition

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Spider

Spider

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Heaven

Heaven

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Gift

The Gift

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★★
Edit this entry