Jessi has logged 42 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
In The Heights

In The Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
Read the review Edit this entry  
09
Rocky V

Rocky V

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Trek: Insurrection

Star Trek: Insurrection

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Rocky

Rocky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The New Adventures of Pippi Longstocking

The New Adventures of Pippi Longstocking

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Face/Off

Face/Off

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry