Sort by

Scarlett Worthington has logged 260 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Room 237

Room 237

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Transfiguration

The Transfiguration

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry