• Another Round

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Unabomber: In His Own Words

    ★★★★

  • Welcome to Chechnya

  • The Confession Killer

    ★★★★

  • Watchmen

    ★★★★

  • Unbelievable

  • The Spy

    ★★★★

  • Corpus Christi

    ★★★½

  • First Cow

    ★★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★

  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

    ★★★★★

  • Crystal Swan

    ★★★★

  • Core of the World

  • Burning

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • The House That Jack Built

  • Cold War

    ★★★★★

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★

  • Arrhythmia

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Tickled

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★★

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★

  • Her

  • Enemy

  • Locke

  • A Field in England

    ★★★½

  • Only God Forgives

    ★★★

  • The Garden of Words

    ★★★★★

  • The Hunt

    ★★★★★

  • Shame

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★½

  • The White Ribbon

    ★★★★★

  • Fullmetal Alchemist: Brotherhood

    ★★★★★

  • Morphine

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★

  • Death Note

    ★★★

  • Paprika

    ★★★

  • Children of Men

    ★★★★

  • Mushi-Shi

  • Samurai Champloo

    ★★★★

  • Nobody Knows

    ★★★★

  • Monster

    ★★★½

  • Oldboy

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • The Return

    ★★★★

  • Insomnia

    ★★★★½

  • All About Lily Chou-Chou

    ★★★★

  • He Died with a Felafel in His Hand

    ★★★★½

  • Memento

  • Eureka

    ★★★★

  • FLCL

  • Rosetta

    ★★★★

  • Serial Experiments Lain

    ★★★★★

  • I Stand Alone

    ★★★★

  • Cowboy Bebop

    ★★★★★

  • Buffalo '66

    ★★★

  • Gummo

    ★★★

  • Berserk

    ★★★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★

  • Neon Genesis Evangelion: Death and Rebirth

  • La Promesse

    ★★★★★