• The Menu

    The Menu

    ★★★½

    Plot 3.5/5
    Cinematography 3.5/5
    Acting 3/5
    Enjoyment 3/5
    Overall 7.5/10
    At the start my parents said this better not be one of those A24 Midsommer type movies...

  • The Whale

    The Whale

    ★★★★

    Plot 4/5
    Cinematography 4.5/
    Acting 5/5
    Enjoyment 4/5
    Overall 8.5/10

  • Babylon

    Babylon

    ★★★★★

    Plot 5/5
    Cinematography 5/5
    Acting 5/5
    Enjoyment 5/5
    Overall 10/10
    Wow. This and the Shawshank redemption are the only two movies that have made me feel every emotion. I laughed, I was shocked, disturbed, smiled and cried so much at the end. You can tell Damien Chazelle was inspired by Stanley Kubrick so much that he showed 2001 a space oddesy in the tribute. But this movie was amazing it was so sad and so creative and unique and also terrifying. Defiantly one of the bets movies this decade.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    Plot 4/5
    Cinematography 5/5
    Acting 5/5
    Enjoyment 3/5
    Overall 8/10
    Um ok well... WHAT DID I JUST WATCH??? You guys were not lying when you said this was disturbing.

  • The Deep End of the Ocean

    The Deep End of the Ocean

    ★★★½

    7.5/10

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★★

    This is my favourite film of all time, or at least one of my favourite films. Why? Maybe it's the great memories I have surrounded this film, or maybe it's the beautiful music, or the beautiful cinematography, or the study of the character Travis, or the atmosphere of 1970s new York. I can't quite pin point it but I love this movie. People say this movie is slow but don't get it, it's not so much about the story of…

  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

    jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

    ★★★★★

    Episode 3 review: (Finale)
    Wow what an amazing documentary about Kanye I mean I knew most of this stuff but it's still amazing. This last episode was Kanye from years 2007-now so It's after the death of Donda which broke him and caused him to start causing all these controversies and modern Kanye. I hope Kanye is ok and gets through everything because after 2007 his mental health has been getting worse. Your in my prayers Kanye your the Goat artist.
    Episode 3 review: 8.5/10
    Whole series review 10/10

  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

    jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

    ★★★★★

    Episode 2 review:
    Even better then the first one, this episode is set when Kanye got into a car accident and finishing his first album. This episode documents when he just became famous and his first Grammy win. Amazing episode can't wait for the finale. 10/10

  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

    jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

    ★★★★★

    Episode 1 review:
    Wow this was really interesting to see how Ye was before the fame and how different he was, love this episode because it was set literally RIGHT before the fame. As a Kanye fan I can tell I am going to love this documentary. 9/10

  • Monster

    Monster

    ★★★½

    Plot 3/5
    Cinematography 4/5
    Acting 3.5/5
    Enjoyment 3/5
    Overall 7/10

  • Puss in Boots: The Last Wish

    Puss in Boots: The Last Wish

    ★★★★

    Plot 4/5
    Cinematography 4.5/5
    Voice Acting 4/5
    Enjoyment 4/5
    Overall 8.5/10

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★½

    Plot 4.5/5
    Cinematography 4/5
    Acting 5/5
    Enjoyment 4/5
    Overall 9/10