Sort by

Savina has logged 463 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Future, They Ate from the Finest Porcelain

In the Future, They Ate from the Finest Porcelain

2015
×
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
So Pretty

So Pretty

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bowery

The Bowery

1994
×
Read the review Edit this entry  
22
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paprika

Paprika

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Horns

Horns

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Serbian Epics

Serbian Epics

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Operation: Jane Walk

Operation: Jane Walk

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
The Above

The Above

2015
×
Edit this entry  
13
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Let Your Heart Be Light

Let Your Heart Be Light

2016
×
Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Fantasma

Fantasma

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Los muertos

Los muertos

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dangerous Game

Dangerous Game

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Super Size Me 2: Holy Chicken!

Super Size Me 2: Holy Chicken!

2017
×
Edit this entry  
05
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Undoing

The Undoing

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
Edit this entry  
26
Cat in the Wall

Cat in the Wall

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Baby Anger

Baby Anger

2020
×
Edit this entry  
25
The Private Life of a Cat

The Private Life of a Cat

1946
×
Edit this entry  
25
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
25
Disco

Disco

2019
×
Edit this entry  
24
In the Shadows

In the Shadows

2020
×
Edit this entry  
23
Oasis

Oasis

2020
×
Edit this entry  
23
Treasure City

Treasure City

2020
×
Edit this entry  
23
I Never Cry

I Never Cry

2020
×
Edit this entry  
22
Conference

Conference

2020
×
Edit this entry  
21
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry