Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
The Tale of King Crab

The Tale of King Crab

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
West Side Story

West Side Story

1961
×
Read the review Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Love Thee for Good

I Love Thee for Good

2009
×
Read the review Edit this entry  
01
Touching the Skin of Eeriness

Touching the Skin of Eeriness

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Heaven Is Still Far Away

Heaven Is Still Far Away

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
29
My First Film

My First Film

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
Read the review Edit this entry  
28
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
Read the review Edit this entry  
23
Crossroads

Crossroads

1937
×
Edit this entry  
21
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
But Why?

But Why?

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Edit this entry  
16
Strike

Strike

1925
×
Edit this entry  
13
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
Read the review Edit this entry  
08
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Unclenching the Fists

Unclenching the Fists

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Four Pills at Night

Four Pills at Night

2021
×
Edit this entry  
06
Displaced

Displaced

2021
×
Edit this entry  
06
Those Who Drown Cling to Foam

Those Who Drown Cling to Foam

2021
×
Edit this entry  
06
Without Kosovo

Without Kosovo

2017
×
Edit this entry  
06
I Have Never Been on an Airplane

I Have Never Been on an Airplane

2020
×
Edit this entry  
06
She Asked Me Where I Was From

She Asked Me Where I Was From

2020
×
Edit this entry  
05
Life Quietly Moves On...

Life Quietly Moves On...

1957
×
Read the review Edit this entry  
02
Frida

Frida

2002
×
Read the review Edit this entry  
01
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Splinters

Splinters

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mariner of the Mountains

Mariner of the Mountains

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
Edit this entry  
27
Alucarda

Alucarda

1977
×
Read the review Edit this entry  
24
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry