• Tenet

    ★★★★

  • Greyhound

    ★★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★½

  • Extraction

    ★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

  • Joker

    ★★★★★

  • Ad Astra

  • It Chapter Two

  • Ready or Not

  • Spider-Man: Far From Home

  • Midsommar

  • Toy Story 4

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Avengers: Endgame

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Roma

  • Hereditary

  • Eighth Grade

  • Star Wars: The Last Jedi

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Get Out

  • Hidden Figures

    ★★★½

  • Silence

    ★★★★

  • Patriots Day

    ★★★★½

  • 13th

  • Lion

    ★★★★½

  • A Monster Calls

    ★★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Loving

    ★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★½

  • Toni Erdmann

  • The Conjuring 2

    ★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★★★

  • Midnight Special

    ★★★★

  • Deadpool

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • O.J.: Made in America

    ★★★★★

  • The Revenant

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Creed

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★★½

  • Spotlight

    ★★★★½

  • Anomalisa

  • The Man from U.N.C.L.E.

  • Inside Out

    ★★★★

  • Son of Saul

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • 45 Years

  • The Witch

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Boyhood

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • 12 Years a Slave

  • Her

    ★★★★

  • Under the Skin

  • Gravity

    ★★★★½

  • The Great Beauty

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Lincoln

  • Shame

    ★★★★½