• Rosalinda

    Rosalinda

    ★★★

    I have now seen three films by this guy and all of them were pleasantly boring.

  • Viola

    Viola

    ★★★

    This was my first Piñeiro, and it began my agreement with Mike D'Angelo that his movies are boring.

  • In the Year of the Pig

    In the Year of the Pig

    ★★★★

    A glance at the Vietnam disaster from within the depths of the maelstrom.

  • Funny Girl

    Funny Girl

    ★★★

    Your guess is as good as mine re: the massive drop in quality between acts.

  • Chains

    Chains

    ★★★★★

    I like Bicycle Thieves a lot, but this might be better...

  • The Arrival of a Train at La Ciotat 3D

    The Arrival of a Train at La Ciotat 3D

    ★★★★★

    The original has its beauty, but this is the real attraction of shock and awe.

  • Bombshell

    Bombshell

    ★★★★

    Don't think I realized until now how many great screenplays Furthman did.

  • Dracula

    Dracula

    ★★★★★

    Every room a rune.

  • The Trouble with Angels

    The Trouble with Angels

    ★★★★★

    Just a really charming movie that I have a lot of nostalgia for! I have enough highbrow cred favorites to stump for this.

  • Noose

    Noose

    ★★★★★

    A marvel of wringing every nuance you can get out of a noir situation, like shaking a towel that's covered in sand.

  • Driftwood

    Driftwood

    ★★★★★

    I cannot possibly improve on Brody calling this an "eccentric masterpiece."

  • Enamorada

    Enamorada

    ★★★★★

    The ultimate people's movie, one of the most deserved smash hits ever.