saru has logged 32 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bratz

Bratz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Little Foxes

The Little Foxes

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Midnight

Midnight

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wife

The Wife

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry