saru has logged 300 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Web

The Web

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kiss Me, Stupid

Kiss Me, Stupid

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★
Edit this entry  
04
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry