Sort by

sarah has logged 45 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sex and the Single Girl

Sex and the Single Girl

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Waiters

The Waiters

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
Edit this entry  
13
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
Edit this entry  
12
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
08
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Dick

Dick

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry