Sara has logged 33 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sin City

Sin City

2005
×
Read the review Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
If I Stay

If I Stay

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
Edit this entry  
25
Harmonie

Harmonie

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
Edit this entry  
22
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paulette

Paulette

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Edit this entry  
19
True Grit

True Grit

2010
×
Edit this entry  
18
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
Edit this entry  
18
Kids

Kids

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Edit this entry  
13
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Alice

Alice

2005
×
★★★
Edit this entry