Sara has logged 319 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Guide to Recognizing Your Saints

A Guide to Recognizing Your Saints

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
21
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Education

Bad Education

2004
×
Edit this entry  
16
Say I Do

Say I Do

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
Edit this entry  
12
Restoration

Restoration

1995
×
Edit this entry  
12
The Birds

The Birds

1963
×
Edit this entry  
08
Room 237

Room 237

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
03
Insidious

Insidious

2010
×
Edit this entry  
30
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Edit this entry  
29
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pi

Pi

1998
×
★★★
Edit this entry  
23
Signs

Signs

2002
×
Edit this entry  
22
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
Mud

Mud

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Words

The Words

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Crash

Crash

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Kill List

Kill List

2011
×
Edit this entry  
02
Maria Full of Grace

Maria Full of Grace

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Feast

Feast

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Disappearance of Haruhi Suzumiya

The Disappearance of Haruhi Suzumiya

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry