• A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

  • Gremlins

    ★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★½

  • Poltergeist

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • The Muppet Movie

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Carrie

    ★★½

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★½