Sort by

aliyah has logged 139 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Goodbye Mr. Wilde

Goodbye Mr. Wilde

×
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Edit this entry  
04
Goodbye Mr. Wilde

Goodbye Mr. Wilde

×
Read the review Edit this entry  
02
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zola

Zola

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Anaïs in Love

Anaïs in Love

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Free Guy

Free Guy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Edit this entry  
01
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Secret Magic Control Agency

Secret Magic Control Agency

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Run

Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry