Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
04
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
Edit this entry  
20
Divas

Divas

2021
×
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
23
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
Edit this entry  
18
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
20
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
Edit this entry  
14
For Some Inexplicable Reason

For Some Inexplicable Reason

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Edit this entry  
27
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
Edit this entry  
13
6 Years

6 Years

2015
×
½
Edit this entry  
13
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
Hope You Die Next Time :-)

Hope You Die Next Time :-)

2018
×
Edit this entry  
03
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
07
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
23
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
06
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
Edit this entry  
23
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
Edit this entry  
22
Daniel Sloss: Live Shows

Daniel Sloss: Live Shows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Return To Epipo

Return To Epipo

2020
×
Edit this entry  
06
Those Who Remained

Those Who Remained

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bad Poems

Bad Poems

2018
×
Edit this entry  
29
For Some Inexplicable Reason

For Some Inexplicable Reason

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
La Haine

La Haine

1995
×
Edit this entry  
18
The Agitators

The Agitators

1971
×
Edit this entry  
06
Moscow Square

Moscow Square

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Edit this entry  
04
The Witness

The Witness

1969
×
★★★★★
Edit this entry