Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Louis C.K. : Back to the Garden

Louis C.K. : Back to the Garden

2023
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
No Way Up

No Way Up

2024
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chameleon Street

Chameleon Street

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Incredible Journey

The Incredible Journey

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
Kirikou and the Sorceress

Kirikou and the Sorceress

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
Special Bulletin

Special Bulletin

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
One Night Stand

One Night Stand

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Riding Shotgun

Riding Shotgun

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Waiting to Exhale

Waiting to Exhale

1995
×
★★½
Edit this entry  
11
Robot on the Road

Robot on the Road

2015
×
Edit this entry  
11
Earth Mama

Earth Mama

2023
×
★★★★
Edit this entry  
10
Robot Dreams

Robot Dreams

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hiroshima

Hiroshima

1953
×
★★★★
Edit this entry  
09
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Orion and the Dark

Orion and the Dark

2024
×
★★★
Edit this entry  
09
The War Game

The War Game

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Smoke 'Em If You Got 'Em

Smoke 'Em If You Got 'Em

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★
Edit this entry  
08
On the Beach

On the Beach

1959
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Divide

The Divide

2011
×
★½
Edit this entry  
08
I.S.S.

I.S.S.

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Five

Five

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Threads

Threads

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dolphin Lover

Dolphin Lover

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
A Short Vision

A Short Vision

1956
×
★★★★
Edit this entry  
07
Testament

Testament

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Life

Life

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Paris Blues

Paris Blues

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
05
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
05
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★½
Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Homeward Bound II: Lost in San Francisco

Homeward Bound II: Lost in San Francisco

1996
×
★★
Edit this entry  
02
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Vibes

Vibes

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mandingo

Mandingo

1975
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Greatest Night in Pop

The Greatest Night in Pop

2024
×
★★★½
Edit this entry  
31
All of Us Strangers

All of Us Strangers

2023
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jacqueline Novak: Get on Your Knees

Jacqueline Novak: Get on Your Knees

2024
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
28
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Girl on a Motorcycle

The Girl on a Motorcycle

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ema

Ema

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Memories

Memories

1995
×
★★★★
Edit this entry