Samuelleary has logged 46 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Widows

Widows

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry