• Opeth: Blackwater Park

    Opeth: Blackwater Park

    ★★★★★

    Wife is temporary

    PROG IS FOREVER

  • The Celebration

    The Celebration

    ★★★★

    No matter what you do, do not find Gbatokai Dakinah in the cast and look at his 2nd film, that would be truly horrible.

  • Night on Earth

    Night on Earth

    ★★★★½

    A Pringles can, 2 sponges, rubber bands,
    and a latex glove < a pumpkin

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

    ▒▒▒▒▒▒▒▓
    ▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓
    ▒▓▓▓▓▓▓░░░▓
    ▒▓░░░░▓░░░░▓
    ▓░░░░░░▓░▓░▓
    ▓░░░░░░▓░░░▓
    ▓░░▓░░░▓▓▓▓
    ▒▓░░░░▓▒▒▒▒▓
    ▒▒▓▓▓▓▒▒▒▒▒▓
    ▒▒▒▒▒▒▒▒▓▓▓▓
    ▒▒▒▒▒▓▓▓▒▒▒▒▓
    ▒▒▒▒▓▒▒▒▒▒▒▒▒▓
    ▒▒▒▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓
    ▒▒▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓
    ▒▓▒▓▒▒▒▒▒▒▒▒▒▓
    ▒▓▒▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
    ▒▓▒▒▒▒▒▒▒▓
    ▒▒▓▒▒▒▒▒▓
    hober

  • Ominence

    Ominence

    ★★★★★

    Proud of you Marcus
    Happy birthday

  • Twin Peaks: The Return

    Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

    The ending is one of the most well crafted things I've ever witnessed, it is some of if not the most amount of genuine fear I've felt over fictional media.
    I will be revisiting the original series and fire walk with me, and even this some time in the future now that i absolutely adore Twin Peaks.

    Couple other side thoughts:
    I appreciate despite being made 25 years after the original series, and Lynch most likely being fully aware that it has a massive cult following, it didn't dwell on nostalgia at all.

    The show is insanely dark in comparison to the original series.

  • Tenet

    Tenet

    ★★★½

    yes

  • Yojimbo

    Yojimbo

    ★★★★

    You can just tell by some of the scenes that it would of been really fun filming this.

  • Enemy

    Enemy

    ★★★★½

    Had i not of already seen the ending, pants would have been shat.

  • Twin Peaks

    Twin Peaks

    ★★★★★

    Logging this as Season 1 and 2

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★½

    The steam had the exact same results and source as adrenochrome.

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★½

    6 years later i finally re-watch this.