Samuel07 has logged 188 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ned Kelly

Ned Kelly

2003
×
Edit this entry  
16
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
17
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Top Gear: Polar Special

Top Gear: Polar Special

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Top Gear: Botswana Special

Top Gear: Botswana Special

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry