Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Opeth: Blackwater Park

Opeth: Blackwater Park

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★
Edit this entry  
31
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ominence

Ominence

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ned Kelly

Ned Kelly

2003
×
Edit this entry  
16
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
17
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
29
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry