Sort by

Sam has logged 62 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Intern

The Intern

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
House of the Dead

House of the Dead

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nancy Drew

Nancy Drew

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love

Love

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Kundun

Kundun

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Slave of the Cannibal God

Slave of the Cannibal God

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Trafic

Trafic

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Read the review Edit this entry  
19
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Old School

Old School

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry  
13
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Transformers

Transformers

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry